NEUMED gynekologická ambulance s.r.o. - MUDr. David Neubert, Ph.D.
Horní Lán 10A, 779 00 Olomouc
www.neumed.cz

NEUMED gynekologická ambulance s.r.o.
MUDr. David Neubert, Ph.D.
NEUMED gynekologická ambulance s.r.o.

Informace

Antikoncepce

DEPO PROVERA injekce - hormonální antikoncepce

Princip

Zahušťuje hlen v děložním hrdle, který se tím stává obtížněji propustný pro spermie. Vytváří v děloze nehostinné prostředí pro uhnízdění vajíčka tím, že snižuje růst výstelky (sliznice) v dutině děložní. Částečně blokuje tvorbu a uvolnění vajíčka z vaječníků.

Oproti klasickým antikoncepčním pilulkám obsahuje pouze jeden hormon (neobsahují estrogen).

Jak se podává

Jednou za 3 měsíce jako injekce do hýžďového svalu.

Pro koho je vhodná?

Velkou výhodu přináší ženám, které z nějakého důvodu nesmí užívat hormon estrogen. To platí především v následujícíh případech:

  • vysoký krevní tlak
  • cukrovka
  • kouření ve věku nad 35 let
  • migréna

Dále pak pro ženy s endometriózou, protože kromě antikoncepce se Depro Provera používá též pro léčbu tohoto onemocnění. Tím, že Depo Provera neovlivňuje tvorbu mléka, je jednou z variant antikoncepce pro kojící maminky.

Tato antikoncepce může být dále užitečná pro ženy, u kterých opakovaně propukají záněty pochvy (tzv. výtoky) a to zejména v souvislosti s menstruací - typicky v období bezprostředně po menstruaci. Vhodná je též pro ženy v přechodu k odstranění nepříjemných návalů horka a pocení.

Pro koho je nevhodná?

Pro ženy plánující těhotenství brzy po jejím vysazení. Depo Provera má totiž dlouhou setrvačnost účinku, zejména při dlouhobém užívání. Průměrná doba, po které se ženám podaří otěhotnět , je zhruba 10 měsíců od poslední injekce.

Pro mladé dívky (alespoň do 18ti let věku), které ještě nemají dokončenou tvorbu kostní tkáně. Depo Provera totiž vede ke ztrátě hustoty kostní hmoty (k odvápňování kostí) a to zejména při dlouhodobém používání.

Depo Provera a zdravotní rizika

Mohou se objevit případy nespavosti, smutku, ale také depresivní stavy.

V některých případech může dojít k nepravidelnému špinění (krvácení) mimo menstruaci. Rizko výskytu nepravidleného krvácení lze snížit zvláštním schematem aplikace zejména při začátku užívání.

V souvislosti s Depo Proverou může dojít ke změně tělesné hmotnosti. Byly provedeny četné studie, které říkají, že u poloviny žen se hmotnost nezmněnila, 12% žen zhublo a 38% žen přibralo. Vše samozřejmě také souvisí s životním stylem.

Depo Provera a zdravotní přínosy

U většiny žen však Depo Provera výrazně zeslabuje mestruační krvácení, často dojde k úplnému vymizení menstruace (amenorea). Tento stav není pro organizmus nikterak škodlivý . Naopak, v mnoha případech je využíván i pro léčbu (např. endometrióza). U dalších žen pak může vyřešit silné menstruační krvácení, bolestivou menstruaci, menstruační křeče nebo například bolesti před menstruací.

Některé ženy trpí opakovanými záněty pochvy (výtoky), které se objevují vždy bezprostředně po menstruaci. Je to tím, že menstruační krev navozuje v pochvě nepříznivé (alkalické) prostředí. U senzitivních žen může právě menstruace spouštět další zánět. Proto i v těchto případech může Depo Provera pomoci.

Depo Provera také např. snižuje až o 80% riziko rakoviny dělohy.

Zpět na seznam článků

Mobil +420 605 155 758
Telefon +420 588 517 332
Email neumed@seznam.cz

Nové pacientky

Přijímáme nové klientky bez jakéhokoli vstupního poplatku, prosíme o telefonické objednání. Jsme smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.

Zaslání dotazu

Tato služba je určena především pro klientky ambulance Neumed. V rámci časových možností se budeme snažit odpovědět i na ostatní nekomplikované dotazy. V případě složitějších problémů jste u nás vítána na osobní konzultaci (prosíme o telefonické objednání).
 

Jméno:
Email:
Dotaz:
Copyright © 2012-2022
NEUMED gynekologická ambulance s.r.o.
IČO: 293 89 518